Barion Pixel
16.000 ft felett ingyenes szállítás
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A MEGFELELŐ, MINŐSÉGI TÁPLÁLÁS SZEREPE A FELNŐTT KUTYÁK ÉLETÉBEN

- 2022. 03. 23. 11:46:59
A MEGFELELŐ, MINŐSÉGI TÁPLÁLÁS SZEREPE A FELNŐTT KUTYÁK ÉLETÉBEN

Kutyáink fajtájuktól függően nagyjából egy és két éves koruk között (a nagyobb testűek és óriás fajták inkább két évesen) érik el teljes, kifejlett kori testméretüket. Öt-hét évesen már középkorúnak számítanak, azaz eddig nevezhetjük őket fiatal felnőttnek.

Ez az életszakasz általában egészséges időszak kedvenceink életében, hacsak elkerülhetetlen  balesetek, sérülések vagy más, egészségügyi krízisek (pl. daganatok) nem következnek be. Az elhízás, a fogászati betegségek és az ízületi gyulladás kialakulásában azonban a genetika és környezeti tényezők mellett gazdiként óriási szerepünk van. Nekünk ezért főleg az a dolgunk, hogy támogassuk kutyáink egészségének megőrzését, elkerüljük a megelőzhető kórképeket, és persze ha szükséges, akkor mindent megtegyünk gyógyulásukért.

Lássuk, hogy segíthetjük ezt a megfelelő, minőségi táplálással.

 

Tehát a prioritásaink kutyáink felnőtt éveiben, hogy a maximalizáljuk az életminőséget, megteremtsük az egészséges, hosszú élet és boldog időskor alapjait is.

Megelőzhető kórképek: elhízás, ízületgyulladás és fogászati betegségek

Az optimális táplálás kialakításához figyelembe kell vennünk kutyánk fajtáját, nemét, azt, hogy ivaros vagy ivartalan, testméretét, életkorát és életmódját.

Az ivartalanítás tanulmányok szerint nagyjából 30%-kal csökkentheti az anyagcsere aktivitását. Sajnos vagy sem, kutyáink életmódja leginkább rajtunk múlik: felmérések szerint a kerttel rendelkező gazdik nagyjából 40%-a nem viszi el kutyáját rendszeresen sétálni. Az is könnyen belátható, hogy az egyedül tartott kedvencek kevésbé aktívak, mint ahol több kutya él együtt, a nagytestű kutyák általában lustábbak a kistestűeknél, és a bent tartott kedvencek tápanyag- és energia igénye alacsonyabb azoknál, akik kint élnek.

Arról, hogy kedvencünk elhízott, netán túlsúlyos, leginkább nem a testtömege adhat információt, hanem a kondíciójának (BCS: Body Condition Score) felmérése, ebben kérjük ki állatorvosunk szakvéleményét.

Ahogy az eddigiekből látszik, az elhízás elkerülése leginkább a gazdik felelőssége, ebben két nagy segítségünk lehet: az egyik, ha pontosan kimérjük kedvencünk napi adagját, a másik, ha rendszeresen megmérjük testtömegét. A jutalomfalatok maximum a napi táplálék 5-10%-át (inkább 5%-át) tegyék ki az energiatartalom alapján.

A túlsúly szörnyű következményekkel járhat, egyrészt hatással van az ízületekre, tovább ronthatja a már meglevő, vagy kialakíthat új mozgásszervi kórképeket, sokféle keringési- és/vagy májbetegséghez, cukorbetegséghez vezethet.

A light kutyatápok, konzervek és jutalomfalatok könnyebbé tehetik az ideális testtömeg eléréséhez vezető utat, az ízületek működését támogató készítmények pedig ilyenkor is segíthetnek megőrizni-visszanyerni a mozgékonyságot.

Ha viszont kutyánk munka- vagy sportkutya, akkor teste, ízületei és mozgásszervei nagyobb igénybevételnek vannak kitéve. Ezért etetése is ehhez kell, hogy igazodjon (PERRO Basic Royal kutyatáp, PERRO Select Grain Free Nyúl és Krumpli kutyatáp, PERRO Grain Free Adult Soft Bárány kutyatáp), valamint az ízületeit is támogatnunk kell.

Kutyáinknak a kúraszerűen adott ízületvédők a rendszeres mozgás mellett segíthetnek a mozgásszervek egészségének megőrzésében, így javíthatják az életminőséget és az időskori életkilátásokat is.

Ha kedvencünknek például intolerancia vagy allergia miatt speciális, egyéni igényei vannak a táplálás terén, akkor nagy segítséget adhat nekünk a megfelelő táplálék kiválasztásában az „Egyedi fehérjeforrás” szűrő, melynek segítségével könnyebben összeállíthatjuk az egyféle fehérjeforrásra (monoproteinre) alapozott étrendet. 

Tanulmányok ugyan kimutatták, hogy a cukrok (oldható szénhidrátok) nem járulnak hozzá a plakk (foglepedék) és fogkő kialakulásához kutyákban, ám a megfelelő táplálással gazdiként mégis sokat tehetünk a szájüregi betegségek megelőzéséért vagy a tünetek csökkentéséért.

Kétségtelen tény, hogy a kistestű és/vagy rövidebb orrú kutyák hajlamosabbak a különféle fogászati rendellenességekre (pl. összetorlódott fogak, rendellenes állású fogak, előre harapás, stb.), és a kor előrehaladtával, valamint az immunrendszer csökkent működésével is gyakoribbá válhat a plakk és a fogkő megjelenése.

A táplálkozás segíthet megelőzni a fogágybetegségeket és a fogínygyulladást. A foglepedék már néhány órával az etetés után kialakul a fogak felszínén, majd a foglepedékbe a nyálból ásványi anyagok épülnek be, így jelenik meg a fogak felszínén, gyakran az íny alá is beterjedve, a fogkő. A fogkő porózus szerkezete kiválóan alkalmas arra, hogy különféle baktériumok bújhassanak el benne, melyek a véráramba kerülve könnyedén súlyos fertőzéseket (pl. a szívben, a vesékben) okozhatnak.

Ezért a foglepedék és fogkő elleni küzdelemben fontos szerepe van a rágásnak, az otthoni fogtisztításnak, és annak is, hogy felnőtt kedvencünk legfeljebb naponta két alkalommal kapjon enni. Az akár naponta adott szárított termékek nagyban hozzájárulhatnak a foglepedék és fogkő csökkentéséhez.

Bár az étvágy szerinti (ad libitum) etetés igényli a legkevesebb energiát tőlünk, gazdiktól, nagyban hozzájárulhat kedvenceink elhízásához, és ahogy az előzőkben láthattuk, a különféle fogágybetegségekhez is.

Kutyáinknak már nem kell aktívan, vadászattal gondoskodniuk táplálékukról, ezért életmódjuk a legtöbb esetben kevesebb tápanyagot és energiát igényel, mint amit maguktól megennének. Kedvenceink gyomra egyszerű gyomor, hasonlít a miénkhez, a táplálék néhány óra alatt kiürül belőle, ezért is ajánlott felnőtt kutyáinkat naponta kétszer, kimért adaggal megetetni. A másik fontos ok, hogy a napi adag kétfelé bontásával a gyomorcsavarodás (ami főleg a nagy- és óriás testű kutyákat veszélyezteti) is könnyebben megelőzhető.

A megfelelő etetési rutin kiszámítható keretet ad kedvenceink napjainak, így segít nekik megbirkózni a családban bekövetkező változásokkal (pl. költözés, új családtag érkezése, stb.), ha pedig új táplálék szükséges, megkönnyíti annak elfogadását is. Nekünk segíthet a betegségek tüneteinek korai felismerésében, hiszen az étvágy csökkenése – ami fontos jel lehet – így jól észlelhető.

Elkerülhetetlen bajok: sérülések, balesetek, daganatos betegségek

Bármennyire is óvjuk kutyáinkat, mozgásszervi sérülés (pl. szalagszakadás, ficam, törés) egy pillanat alatt bekövetkezhet. Az ortopédiai kórképek gyógyításához gyakran műtéti terápia szükséges, a teljes gyógyuláshoz pedig hatékony segítséget adhatnak a PERRO Gelenk support akut és PERRO Gelenk support ízületvédő készítmények.

Mára már jól ismert, hogy a különféle daganatos betegségek megelőzésében, gyógyításában vagy a tünetek csökkentésében fontos szerepe van az immunrendszer megfelelő működésének, ezért érdemes lehet a különféle immunerősítők kúraszerű alkalmazása is.