A MEGFELELŐ, MINŐSÉGI TÁPLÁLÁS SZEREPE A KIÁLLÍTÁSI (SHOW) ÉS SPORT KUTYÁK ÉLETÉBEN

Kutyáink egészségét, teljesítményét és vitalitását a genetika mellett a különféle környezeti tényezők befolyásolják, melyek közül az egyik legfontosabb a táplálkozás. Hiszen a tápanyagok rendszeres bevitele az életfunkciók fenntartásának, kedvencünk egészséges és kiegyensúlyozott fejlődésének feltétele. Könnyen belátható, hogy a megfelelő, minőségi táplálás kiemelten fontos azoknál a négylábúaknál, akik valamilyen speciális igénynek felelnek meg vagy különleges terhelésnek vannak kitéve, legyen szó akár a tenyésztéshez szükséges kiállításról vagy bármilyen kutyás sportról.
A megfelelő, minőségi táplálás szerepe a kiállítási (show) kutyák életében
Ideális esetben azok a kutyák, akiket gazdáik kiállításokra visznek, az adott fajta legszebb, legmagasabb tenyészértékű egyedei. Bár minden fajta más és más, és a tenyésztéshez szükséges, előírt szűrővizsgálatok is fajtánként különböznek, az biztos, hogy ezekre a kutyákra már születésüktől fogva nagyobb figyelem irányul. Hiszen az örökölt genetikai tulajdonságok mellett kiemelt szerep jut például a táplálásnak és nevelésnek is, hogy később akár tenyésztésbe vonva az adott fajta fejlődését is szolgálják, amellett, hogy ugyanolyan fantasztikus társaink, mint bármelyik „hobbi-kutya”.
Ahhoz, hogy egy nagyszerű felmenőkkel rendelkező kedvenc maximálisan „megvalósíthassa” a benne rejtőző genetikai potenciált, nélkülözhetetlen, hogy születése pillanatától (sőt, már a méhen belül is) a lehető legjobb minőségű tápanyagokból, kellő szakértelemmel összeállított eledelhez jusson. Fontos, hogy kutyánk tápláléka megfeleljen az életkorának (kölyök-junior-felnőtt-idős), az aktivitásának, az élethelyzetének (pl. vemhesség), és mindezeken túl, az egyedi tulajdonságainak is (pl. hízékonyság, táplálékallergia).
A fajta előírásainak megfelelő testalkat és izmoltság kialakulása mellett a táplálkozás óriási hatással lehet a kutya bőrére és szőrzetére is. A nem megfelelő táplálékra, esetleges tápanyaghiányra a következő tünetek is utalhatnak (természetesen, ha nincs a tünetek hátterében bármilyen kórokozó vagy belgyógyászati betegség):
- a szőrzet színének megváltozása,
- fokozott szőrhullás, kopaszodás,
- ritka, száraz, fénytelen, töredezett szőrzet,
- lassan vagy egyáltalán nem növő szőrzet (pl. vérvételhez szükséges nyírás után),
- korpás, pikkelyes, száraz bőr,
- sebek megjelenése.
Ha a fenti tünetek bármelyikét észleljük, feltétlenül forduljunk állatorvosunkhoz! A bőr és a szőrzet szempontjából nem megfelelő táplálék leggyakoribb jellemzői a következők lehetnek:
- alacsony zsírtartalom,
- rossz minőségű zsír- és/vagy fehérjetartalom,
- rossz emészthetőség és/vagy felszívódás,
- mikrotápanyagok (pl. réz, cink) és/vagy esszenciális zsírsavak hiánya vagy alacsony mennyisége.
Természetesen a genetika, a megfelelő táplálás és a kozmetika mellett a rendszeres otthoni ápolásnak is kiemelt és nélkülözhetetlen szerepe van abban, hogy kedvencünk a lehető legpompázatosabb bundájában tündököljön a bírók szigorú tekintete előtt.
A megfelelő, minőségi táplálás szerepe a sport kutyák életében
Ha úgy döntünk, hogy kutyánkkal sportolásba kezdünk, nagyon fontos, hogy olyan sportágat válasszunk, ami testalkatának, életkorának és habitusának megfelel. A kutyás sportok nagyon sokfélék, hiszen a kedvenceink is azok. A rövid, de nagy intenzitású sportok közé a versenyzés, a coursing (csali üldözése pályán) és a súlyhúzás tartozhat többek között. Közepes hosszúságú erőkifejtést igénylő tevékenység lehet például az agility, a gazdival végzett futás és/vagy kerékpározás, a vadászat. A lista végén pedig a maratoni erőkifejtést igénylő teljesítmények állnak, ilyenek például a több napos szánhúzó versenyek.
A sportoló kutyák sikere a genetika, a képzés/nevelés és a táplálkozás együttesétől függ. A kutya genetikai jellemzőinek meg kell egyeznie az adott sporthoz szükséges külső és belső tulajdonságokkal. A fizikum önmagában nem garantálja a győzelmet, a sportban jól szereplő kedvenceknek „éhezniük kell” a teljesítményt és a sikert, szeretniük kell a verseny hozta szituációkat. A megfelelő edzési-nevelési programmal és az egyedi igényekhez igazított táplálkozással kutyánk sportteljesítménye optimalizálható. A teljesség igénye nélkül néhány alapelv ehhez:
- Fontos, hogy az edzést mindig kutyánk adott edzettségi szintjéhez szabjuk és fokozatosan növeljük a terhelést, hogy a testnek megadjuk a lehetőséget a folyamatos fejlődésre.
- A teljesítménynek és az egyedi igényeknek megfelelő, minőségi táplálék és ízületvédelem biztosítása: pl. magasabb szénhidrát- és/vagy zsír- és/vagy fehérje- és/vagy energiatartalom (pl. PERRO Basic Royal kutyatáp, PERRO Grain Free Adult Soft Bárány kutyatáp, PERRO Select Grain Free Nyúl és Krumpli kutyatáp).
- A vízivás fontossága: az időzítésnek és mennyiségnek kiemelt szerepe van.
A sokféleségből adódóan a sport kutyák etetése teljesen egyedre szabott kell, hogy legyen, mert táplálkozási igényeik nagyon eltérőek lehetnek.
A megfelelő nevelés szerepe a kiállítási (show) és sport kutyák életében
A kiállítások és versenyek nemcsak óriási fizikai, hanem szellemi kihívást is jelentenek kedvenceink életében, épp ezért nélkülözhetetlen, hogy erre megfelelően felkészítsük őket , ha sikert szeretnénk velük elérni.
Az optimális viselkedéshez, a szabályok betartásához és a szocializációhoz a pozitív megerősítéssel történő nevelés ideális, amihez a különféle soft jutalomfalatok és kutyapárizsik nagy segítséget adhatnak.