A MEGFELELŐ, MINŐSÉGI TÁPLÁLÁS SZEREPE A TENYÉSZKUTYÁK ÉS KÖLYKÖK ÉLETÉBEN 1. RÉSZ
Korábbi blogbejegyzésünkben (Segítség egy kölyökkutya táplálásához) már beszéltünk a kölyökkor táplálási igényeiről, de most szeretnénk bővebben írni két fontos, és kutyáink életében egymástól elválaszthatatlan időszakról. Hogyan hat a tenyésztés sikerességére és a kölykök kiegyensúlyozott fejlődésére a megfelelő, minőségi táplálás?
Két részes blogbejegyzésünkben nézzük át együtt, hogy mik a kulcskérdések a táplálás kapcsán a tenyészkutyák megfelelő kondíciójától a vemhességen és laktáción (szoptatáson) át a kölykök néhány hetes koráig. Ezek a különböző életszakaszok különféle táplálási igényekkel járnak együtt, amelyeket figyelembe kell venni kutyáink egészségének érdekében.
A tenyészkutyák – szukák és kanok egyaránt – optimális táplálása kiemelten fontos, hogy:
- a fogantatás és a vemhesség sikeres legyen,
- az alomszám optimális legyen,
- az ellés könnyebb legyen,
- a kölykök életerősek legyenek már a méhen belül és az ellés után is.
A helyes táplálás megteremtheti az alapokat a sikeres tenyésztéshez és vemhességhez. A nem megfelelő kondíció (akár alul-, akár túltápláltság) mindkét nemnél hatással van a reprodukciós (szaporodási) képességekre és a kölykök életkilátásaira is, ezért tenyészkutyáink etetése kapcsán is fontos, hogy rendszeresen konzultáljunk állatorvosunkkal.
Az elhízás a leggyakoribb táplálkozással kapcsolatos probléma a tenyészkutyáknál. Kan kutyáknál ronthatja a termékenyítő képességet és nehezítheti a sikeres párzást. Az elhízás szukáknál növelheti a tüzelések között eltelt idő hosszát, azaz csökkentheti a lehetséges almok számát. Az elhízás csökkentheti az ovulációkor felszabaduló petesejtek számát is, ami kisebb alomméretet eredményezhet. Az elhízás növelheti az ellési nehézségek kockázatát is. Végül, az elhízás csökkentheti a tejtermelést, ami negatívan befolyásolja a kölykök egészségét és növekedését.
Az alultápláltság ritka a tenyészkutyáknál, de a minőségi éhezés elkerülésére, azaz a megfelelő vitamin-, ásványi- és tápanyag-ellátottságra kiemelt figyelmet kell fordítanunk.
Hogyan etessem kutyámat a vemhesség alatt?
A kutyák általában 62 (plusz-mínusz 2 napig) napig vemhesek. A vemhesség trimeszterekre (harmadokra) oszlik, és egy egészséges, jól táplált kutya testtömege körülbelül 15-20%-kal gyarapszik ebben az időszakban. A túletetés elhízáshoz vezethet a vemhesség végére, növelve a nehéz ellés vagy elhúzódó vajúdás kockázatát. Ezzel szemben a vemhesség alatti alultáplálás embrióveszteséget, rendellenes magzati fejlődést, spontán vetélést vagy halvaszületést, kis alomméretet és alacsony születési testtömegű, életképtelen kölyköket eredményezhet.
A vemhesség első két trimeszterében az anyakutya táplálkozási igényei lényegében megegyeznek egy fiatal felnőtt kutyáéval. Fontos, hogy ez idő alatt ne fogyjon vagy, hogy ne legyen elhízott.
A harmadik trimeszterben, körülbelül a vemhesség 40. napja után következik be a kölykök leggyorsabb fejlődése, ami egyben a legnagyobb terhet is jelenti az anyakutyának. Az anya legnagyobb energiaigénye a terhesség 6. és 8. hete között jelentkezik. Energiaigénye az alom méretétől függően akár 30-60%-kal magasabb lehet az átlag felnőtt kutyáénál.
A harmadik trimeszterben, különösen az ellést megelőző utolsó hetekben az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a has tele van kölyökkutyákkal, így kevés hely marad a táplálék számára a gyomor-bél traktusban. Ezért ilyenkor mindenképp nagyon jól emészthető, magas energia- és tápanyagtartalmú táplálékra (pl. PERRO Basic Royal, PERRO Select Grain Free Nyúl és Krumpli, PERRO Basic Junior kutyatáp) van szükség, így a többszöri, kisebb adagú, de koncentrált összetételű étkezések biztosíthatják az anyának a megfelelő tápanyag- és kalóriabevitel fenntartását. A növekvő kölykök egészsége és az anya fokozott terhelésnek kitett ízületeinek védelmében ajánlott az ízületvédők (pl. PERRO Pro Gelenk 20, PERRO Pro Gelenk 40) alkalmazása is.
Igaz, hogy a szoptatás még energiaigényesebb, mint a vemhesség?
Teljesen. Az anyakutya energiaigénye a laktáció alatt valóban megnő. A legnagyobb energiaszükséglet nagyjából 3-5 héttel az ellés után következik be, ilyenkor az anyakutya akár 2-4-szer annyi kalóriát igényelhet, mint egy normális, egészséges kifejlett kutya. Az anya energiaszükséglete az ellés után körülbelül 8 héttel csökken, és visszatér a normál értékre – mire teljesen elválasztja a kölyköket.
A kölykök születése után az anyakutya már képes több táplálék elfogyasztására, hiszen fokozatosan visszaáll a gyomor-bélrendszer anatómiai helyzete, de a tápláléknak még mindig nagy energiatartalmúnak kell lennie, különben fizikailag nem tud eleget enni a tejtermelés, a testtömeg és az egészség fenntartásához. Kondíciójának időszakos felmérése lehetőséget ad nekünk az etetés finomhangolására. Csakúgy, mint a vemhesség harmadik trimeszterében, a laktáció idején is jól emészthető, magas energia- és tápanyagtartalmú táplálékra (pl. PERRO Basic Royal, PERRO Select Grain Free Nyúl és Krumpli kutyatáp) van szükség.