TÁPLÁLÉKALLERGIA KUTYÁKNÁL

Vakaródzik vagy sokat nyalogatja bundáját a kutyád? Sokat hullik a szőre és piros a bőre? A szőre csomókban hullik? A végtermékének állaga híg vagy túl kemény (székrekedés) esteleg gyakran hány? Ezek a tünetek utalhatnak arra, hogy kedvenced allergiával küzd. Ezeket allergén anyagok váltják ki, melyekre a szervezet így reagál.
Először is érdemes azt tisztázni, hogy mi okozhat a kutyánál allergiát és milyen típusai vannak az allergiának:
- Atópia: légúti allergiát megnevező kifejezés, a leggyakoribb formája a kutya- és macskaallergiának. Tünetei először a pollen időszak során jelennek meg: augusztusban és szeptemberben. Okozhatja: pollen, poratka, penészgomba stb...
- Bolhanyál allergia: bolhacsípésből eredő allergia.
- Kontakt dermatitis: kevésbé gyakori formája az allergiának. Olyan anyag okozza, mely egyenesen érintkezik a kutya bőrével például szőnyeg-, tisztítószer- vagy műanyag.
- Élelmiszer allergia, intolerancia: a kutya eledele olyan összetevőket tartalmaz, amelyeket a kutya nem tolerál és allergiás tüneteket vált ki.
Mi most bővebben az élelmiszer okozta allergiáról, illetve intoleranciáról fogunk beszélni és annak jellemző tüneteiről. De előtte fontosnak tartom két fogalom tisztázását, amelyet gyakran összekevernek.
Allergia vagy intolerancia?
Ezt a kérdést jogosan teszed fel magadnak, mert gyakran a két kifejezést szinonimaként alkalmazzák. Azonban jelentős különbség van a kettő között:
- Allergia: Akkor beszélünk allergiáról amikor egy bizonyos anyag ellen a kutya teste antitesteket hozott létre egy korábbi kapcsolat során. Amint ismét kapcsolatba kerül vele a szervezet ellenálló képessége aktiválódik. Ez vezet egy allergiás túlreagáláshoz.
- Intolerancia: A reakció a kiváltó anyaggal szemben egyből bekövetkezik, anélkül, hogy az immunrendszer érintett lenne. Ez gyakrabban fordul elő, mint az ételallergia.
A kezelés szempontjából fontos, hogy megtudd, mely összetevők váltják ki kutyádnál az allergiás reakciót. Akár ételallergiáról vagy intoleranciáról legyen szó, mindkét esetben az a legfontosabb, hogy a problémát okozó összetevőket kizárd a kutyád étrendjéből, azaz eliminációs (kizárásos) diétát alkalmazz.
Élelmiszerallergia, - intolerancia leggyakoribb tünetei:
- Viszketés, főként az arc, láb, törzs, végtagok és a végbél környékén
- Fülproblémák, melyek gyakran az élesztőgombákkal hozhatók kapcsolatba
- Bőrfertőzések, melyek reagálnak az antibiotikumokra, de rögtön visszatérnek, amint a kezelés abbamarad
- Emésztőrendszeri problémák: hasmenés, hányás, felfúvódás
- Túl nagymértékű szőrhullás, töredezett szőr
Miként tudsz segíteni a kutyádnak, ha kiderül, hogy ételintoleranciával, vagy allergiával küzd?
Először célszerű állatorvoshoz menni és kivizsgáltatni, hogy allergiás-e a kutyád. Ha sikerült beazonosítani az allergiát kiváltó összetevőt vagy összetevőket úgy kialakítható a megfelelő étrend. Az ételallergia vagy intolerancia meghatározása, továbbá a megfelelő étrend kialakítása érdekében, célszerű kizárásos diétát folytatni.
Az eliminációs diéta menete:
- Olyan kutyaeledelt válassz, mely ritkán előforduló fehérje-és szénhidrátforrást tartalmaz és kizárólag egy fehérjéből és szénhidrátból készüljön. Fontos, hogy olyan fehérjét válassz mellyel korábban még nem került kapcsolatba a kedvenced.
- Általában olyan egzotikus összetevőket szoktak a kizárásos diéta céljából ajánlani, mint a struccból, nyúlból vagy kecskéből készült eledelek. Ilyenek a nálunk kapható PERRO tápok, azon belül is, legtöbb esetben a PERRO Nyúl és Krumpli kutyatápot szoktam javasolni, ugyanis a nyúlhús kevés esetben vált ki allergiát, illetve ez a táp teljesen gabonamentes. Újabban a rovarfehérje is egy nagyon hatékony választásnak ígérkezik.
- A javulási folyamat viszonylag sokáig is eltarthat. Gyakran több hétig, akár egy negyedévig is eltarthat ameddig az allergiás tünetek elmúlnak.
A kizárásos diéta egyik hatékony alternatívája a hipoallergén kutyatáp etetése. Tápok esetében a hipoallergén megnevezés arra utal, hogy az összetevők között minimális az allergének száma. A szakértők azért ajánlják, mert a hagyományos kutyatápokhoz képest az összetevők száma kevesebb. Ezen tápoknál olyan fehérjéket használnak fel a gyártás során, amely ritkán okoz allergiát kedvenceinknél. Ilyen alternatívának számít például a rovarfehérje, nyúlhús, strucchús, kecskehús stb... Ezért az allergia kialakulásának kockázata alacsony. Annak érdekében, hogy minimalizáljuk az allergének előfordulásának esélyét célszerű olyan hipoallergén tápot választani mely egyben gabonamentes is, mivel gyakran a kutyák is allergiásak a gabonára.
Fontos, hogy a négylábú társadnál ne csak arra figyelj, hogy a táp hipoallergén legyen, mert amennyiben ételallergiával küzd úgy a jutalomfalatoknál, kekszeknél és rágcsáknál is fontos, hogy az allergiát kiváltó összetevők ne legyenek megtalálhatóak, mert egy darab kutyakeksz is képes kiváltani allergiás tüneteket. Fontos, hogy az allergénekkel szemben kizárásos (eliminációs) diétát alkalmazz, azaz bármit is adsz kedvencednek, ne tartalmazza az allergént. Ezért fontos, hogy kiváló minőségű termékkel etesd kutyádat. Sajnos, ha kutyád nem tolerál bizonyos élelmiszer-összetevőket, vagy allergiás rájuk, akkor ezt nem lehet meggyógyítani, mivel általában a probléma genetikai hátterű. Tehát az egyetlen dolog, amit megtehetsz, hogy távol tartod a kutyádat ezektől az összetevőktől – azaz, hogy teljes mértékig kizárod ezeket az összetevőket a kutyád táplálékából. Előfordulhat, hogy egy táp hosszas etetését követően allergiás tünetek jelentkeznek a kutyán vagy egy tápváltást követően, annak ellenére, hogy az összetételben nincs eltérés. Szakértők szerint ez a silány minőségű alapanyagokból készült tápoknál fordul elő. Erre utaló jelek amikor az összetevőknél az olvasható, hogy állati eredetű melléktermékeket, cukrot és mesterséges adalékanyagokat tartalmaz.
Mely összetevők váltanak ki gyakran allergiás tüneteket a kutyáknál?
Összességében számtalan olyan összetevővel érintkezésbe kerülhet kedvenced az étkezése során mely allergiás tüneteket válthat ki nála. Azonban vannak tipikus allergén anyagok ide tartoznak az állati fehérjék és a gabonák. Ha kutyád nem tolerálja a búzát, az árpát vagy más gabonaféléket, akkor gabonamentes kutyaeledel lehet a megfelelő választás számára. A gabonát ebben az esetben egy alternatív szénhidrátforrás váltja fel, amely többnyire burgonya. Ha azonban kedvenced érzékeny egy fehérjeforrásra vagy akár több élelmiszer összetevőre, akkor számára a hipoallergén kutyaeledel lehet a legjobb választás.
A szárazeledelek leggyakoribb allergén komponensei:
- sertés-,
- marha-,
- csirke- és egyéb húsok
- tejtermékek
- gabona
- szója
Ha ételallergiás- vagy ételintoleranciában szenved kedvenced bátran merem ajánlani a PERRO kutyatápokat, jutalomfalatokat és szárított termékeket, hisz élelmiszerminőségű alapanyagokat dolgoz fel és a legtöbb terméke hipoallergén. Hipoallergén PERRO tápok.