TISZTÁZZUK VÉGRE: TENYÉSZTŐTŐL VAGY SZAPORÍTÓTÓL VÁSÁROLJUNK KUTYÁT?

Ha eldöntöttük, hogy fajtatiszta kiskutyát szeretnénk vásárolni és nem keverék kutyust befogadni, akkor jön a kérdés, mégis honnan vásároljak? Mindenképpen azt javaslom, hogy tenyésztőtől, és ne szaporítótól. Hogy miért? Pár pontban összefoglaltam a szaporító és tenyésztő közti különbséget. Lássuk!
Honnan ismerhetünk fel egy szaporítót?
Annak, hogy szaporítóval van dolgunk első árulkodó ismérve a kölyök jóval alacsonyabb ára, mint amennyibe egy tenyésztőnél kerülne. Ez elsőre nagyon csábító lehet, de gondoljunk csak bele… társat veszünk magunk mellé jó esetben 10-16 évre, és nem egy használati cikket.
Illetve gyakran hirdetik úgy a kölyköket, hogy valamilyen fajta jellegű, például vizsla „jellegű” kölyök elvihető. Ha rám hallgatsz, egy kutya ne vizsla jellegű legyen, hanem vizsla...
A 20-30-40 vagy akár 100 ezer Ft-ért kínált kölykök is származhat szaporítótól, mivel egy tenyésztő a szülőkre és a kölykökre ennek a pénznek a többszörösét költi. Az ár persze attól is függ, hogy az adott kutyafajta mennyire keresett vagy „trendi” éppen. Nagyon kedvelt fajta esetében, mint például az arany retriever, bizony van olyan szaporító, aki 100.0000 Ft-ot is el tud kérni egy kölyökkutyáért. Szóval nagyon oda kell figyelni, honnan vesszük a kölyköt, mert az ára is megtévesztő lehet.
A következő a törzskönyv kérdése. Egy tenyésztő fel sem merül, hogy törzskönyv nélkül kaphatnánk tőle kiskutyát. A törzskönyv kiváltási költsége 10.000 Ft, tehát nem egy nagy összeg. Viszont egy szaporító törzskönyvet, szerződést sosem fog adni a kölyök mellé, így ha bármi problémánk merülne fel a kiskutyával kapcsolatban, rá biztosan nem számíthatunk.
A szaporító egyetlen célja, hogy egy adott fajtából minél több egyedet hozzon létre, ezáltal anyagi haszonra tegyen szert. Ezeket a kiskutyákat sokszor 6 hetes korban, vagy még az előtt el lehet hozni, persze mert így kevesebbe kerül a tartásuk a szaporítónak. Pedig ebben az esetben még az állatvédelmi törvényt is megszegik. Az ugyanis egyértelműen kimondja, hogy kölyökkutyát 8 hetes korában lehet elszakítani az anya kutyától.
Szóval, akkor mi is a baj, a szaporítókkal?
Jöjjön most egy felsorolás, ami a szaporítók legfontosabb tulajdonságait tartalmazza és segít, hogy a kiskutyád a lehető legjobb helyről szerezd be.
Szaporító ismérvei:
- Nem érdekli, nem is ért hozzá, hogy milyen szülőket párosít, gyakori náluk a vérfertőzés is.
- Ami szerintem a legnagyobb probléma, hogy a szaporítónál rendszerint a kutyák tartási körülményei sem megfelelőek, sőt sokszor az állatkínzás kategóriájába sorolhatók. Általában nem kapnak megfelelő táplálékot, az alap állatorvosi vizsgálatokon se esnek át a szaporítónál tartott kutyák, és megfelelő oltással sem rendelkeznek. Ha másért nem legalább ezért nem vásároljunk szaporítótól kutyát!
- A szukáktól annyi almot hoznak le, amennyit csak lehet, ezzel teljesen kizsigerelik, mivel az egyetlen célja az, hogy azok minél több kiskutyát szüljenek. A legtöbb fajta gondozó szervezet-, klub megszabja, hogy hány alma lehet egy szukának. Általában 4 almot engedélyeznek, császár esetében ez a szám 2-3-ra csökken.
- Ha egy szuka nem tud több almot lehozni, kidobják az utcára.
- Ha valami komplikáció lép fel szülésnél, vagy utána, nem kezelik az anya kutyát, hagyják szegényt szenvedni és meghalni.
- Fogalmad sincs a kicsik szüleiről, lehet rokonokat pároztattak egymással (vérfertőzés), vagy épp beteg egyedeket, mivel a szülők nincsenek megszűrve semmilyen betegségre.
- Előfordul olyan, hogy eladják a kölyköt fajtatisztának és kiderül, hogy mégsem az. Honnan is tudná a szaporító, hogy a kölyök fajtatiszta, hisz nincs a kicsiknek törzskönyve, legtöbb esetbe a szülőknek sincs, így a családfa nem nyomon követhető.
- Általában nem kapják meg a kölykök a megfelelő ellátást, sokszor betegek. Chipet, oltást, féreghajtót sosem láttak és rendszerint jóval a megengedett idő előtt szakítják el őket az anya kutyától, hisz ezzel is pénzt spórolnak meg...
- Mivel az oltásokat se kapják meg sok esetben, így elég gyakran előfordul, hogy a kölyök pár hetesen már az új gazdinál meghal például parvo-vírusban.
- Sok esetben nem hordozzák azt a fajtajelleget magukban, ami miatt megvásároljuk a kiskutyát.
- Gyakran előfordul az idegrendszeri probléma pl. túl félős, agresszív stb.
A tenyésztőre számíthatsz!
Úgy gondolom persze lehet szerencséje a gazdinak, és vehet szaporítótól is olyan kölyköt, aki egészséges lesz és él 15 évig, de ennek sokkal kisebb az esélye, mintha tenyésztőtől venné. Persze előfordul, hogy tenyésztőtől vásárolt kutyusnak is lesz valami genetikai betegsége, de sokkal kisebb rá az esély, illetve a tenyésztő ebben az esetben is támogat minket és segít. Illetve gondoljatok szegény anya kutyára, akit kizsigerelnek a rengeteg alommal és tulajdonképpen kínoznak a saját hasznuk miatt. Mert azzal, hogy ilyen helyről veszünk kutyát, ezt támogatjuk. Ameddig van rá fizetőképes kereslet, addig sajnos lesznek szaporítók a piacon.
Érvek a tenyésztők mellett
Annak a témának, hogy miért tenyésztőtől vásároljunk, és hogy mi a jó tenyésztő ismérve, egy egész blogbejegyzést szentelek, szóval itt most csak röviden összefoglalom.
Tenyésztő ismérvei:
- A tenyésztőnél kizárólag törzskönyves (ezáltal ellenőrizhető származású), fajtabetegségekre szűrt egészséges szülők hoznak le almokat.
- A szülőpárosokat úgy választja ki, hogy a születendő kölykök a lehető legjobb vérvonalat képviseljék.
- A szukáit becsben tartja, figyel rájuk és élete során maximálisan 4 almot hoz le tőle, mivel a tenyésztő nem akarja kizsákmányolni kutyáit.
- A tenyésztő a lehető legjobb körülmények között tartja kutyáit, azok rendelkeznek chippel, minden szükséges oltással és odafigyel a megfelelő táplálásukra.
- A tenyésztő célja nem az adott kutyafajta mennyiségi szaporítása, hanem a fajta jobbá tétele, nemesítése.
- A tenyésztő foglalkozik az utódokkal és segít, ha kérdésünk van. Illetve vásárláskor szerződést köt és garanciát vállal a kölyökre, ha valami gond van vele, segít a problémára megoldást találni.
- A tenyésztő a kölyök 8 hetes kora előtt nem adja oda a kiskutyát.
Válassz tudatosan!
A szaporítás sajnos ma nagyon elterjedt Magyarországon, ami kapcsán kutyák ezreit zsákmányolják ki és borzalmas körülmények között tartják őket. Tehát ha valaki fajtatiszta kutyát szeretne, mindenképp tenyésztőtől vásároljon! Amennyiben nem szeretnénk ennyi pénzt költeni kutyavásárlásra fogadjunk örökbe. Rengeteg fajtamentő szervezet is van, ahol „fajtatiszta” kutyát tudunk örökbe fogadni.
Legyünk tudatosak, hiszen tényleg nem mindegy, kitől vásárolunk. Remélem a cikk segített, tisztább képet kapni a lehetőségekről, én pedig már akkor is elégedett leszek, ha csak 1 ember is lesz, aki meggondolja magát ennek a bejegyzésnek a hatására és nem vásárol szaporítótól kölyköt.