Barion Pixel
16.000 ft felett ingyenes szállítás
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A MEGFELELŐ, MINŐSÉGI TÁPLÁLÁS SZEREPE A JUNIOR KORÚ KUTYÁK ÉLETÉBEN

- 2022. 02. 10. 17:01:46
A MEGFELELŐ, MINŐSÉGI TÁPLÁLÁS SZEREPE A JUNIOR KORÚ KUTYÁK ÉLETÉBEN

Kutyáink junior kora, azaz nagyjából 12 hetes koruk és az első születésnapjuk között eltelt idő nemcsak a nevelésükhöz szükséges határok és szabályok felállítására tökéletes, hanem arra is, hogy az etetésükön keresztül megalapozzuk egészséges, kifejlett kori életüket.

Vegyük át röviden együtt, hogy miért kiemelkedően fontos ez az időszak a táplálkozás szempontjából is, melyek azok a területek, ahol a megfelelő, minőségi táplálék nagyon számít.

 

A megfelelő táplálkozás szükséges, hogy:

  • biztosítsuk az ideális ütemű, egészséges növekedést, ami sem túl gyors, sem túl lassú,
  • elkerüljük a táplálkozás miatt kialakuló mozgásszervi (ortopédiai) betegségeket,
  • optimalizáljuk az immunrendszer működését,
  • minimalizáljuk az elhízás lehetőségét,
  • megalapozzuk az egészséges felnőttkort.

Miért fontos, hogy a növekedés üteme optimális legyen?

A kölykök gyorsan nőnek, általában a kis és közepes méretű fajták 10-12 hónapos korukra, a nagy és óriás fajták pedig 18-24 hónapos korukra érik el a kifejlett kori testméretüket. A növekedés ütemére nemcsak a genetika, hanem a táplálkozás és a környezeti feltételek is hatással vannak, sőt, fajtán belül egyedi különbségek is megfigyelhetők.

A táplálék minőségi összetétele (tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-összetétele) és mennyisége jelentheti az optimális és a maximális növekedés közötti különbséget.

Az optimális növekedés lassú és egyenletes, amely lehetővé teszi a kölyökkutya számára, hogy ideális (optimális) kifejlett kori testtömeget érjen el, a táplálkozással megelőzhető ortopédiai kórképek (pl. panostitis, osteochondritis dissecans) és a túlsúly elkerülésével. A kimért, adagos etetés mellett a rendszeres mérlegelés és kondíció-felmérések a legpraktikusabb stratégiák a növekvő kölyökkutya optimális növekedési ütemének fenntartásához.

Korábbi blogbejegyzésünkben (Az ízületek védelme minden életkorban nélkülözhetetlen 2. rész) már írtunk arról, hogy gazdiként milyen szerepünk van kutyáink mozgásszerveinek állapotában, itt most csak röviden említjük meg a nagytestű, junior kutyák két leggyakoribb mozgásszervi kórképét, melyek kialakulásában nagy szerepet játszhat a kiegyensúlyozatlan, nem megfelelő táplálék.

panostitis a csonthártya gyulladását jelenti, a végtagok hosszú csöves csontjain alakulhat ki, általában 2-5 és 14-18 hónapos kor között jelentkezhet. Sántasággal és nyomással kimutatható, jelentős fájdalommal jár, egyszerre akár több végtagot is érinthet, és amíg a kutya el nem éri végleges nagyságát, akár többször is visszatérhet.

Az osteochondritis dissecans egy olyan kifejezetten fájdalmas, gyulladásos állapot, amikor a nem megfelelően kifejlődött ízületi porc leválik az alatta levő csontvégről. Leggyakrabban a vállízületben fordulhat elő, de jelentkezhet a könyök-, a csípő- vagy akár a térdízületben. Kutyánk sántíthat, lehet, hogy nem is lép a beteg lábára, az érintett ízület pedig a gyulladás következtében duzzadt és meleg lehet. A PERRO Gelenk Support akut ízületvédő hatékony segítség lehet a tünetek enyhítésében.

A mozgásszervek (csontok, ízületek, izmok, szalagok) egészséges fejlődéséhez szükség lehet különféle ízületvédők alkalmazására is. A junior korban gyakrabban adott védőoltások hatékonyságát növelhetik, valamint megalapozhatják az immunrendszer kiegyensúlyozott működését az immunerősítők. Az ápolt, fényes szőrzet és egészséges bőr elérésében pedig nagy szerepük van a különféle szőr- és bőrápoló terméknek és kelléknek. Fontos, hogy mindig egyeztessünk állatorvosunkkal a különféle takarmány-kiegészítők kapcsán is.

Az ad libitum (étvágy szerinti) etetés kockázatai

Az étvágy szerinti (ad libitum) etetés növeli az elhízás, a mozgásszervi rendellenességek és a különféle fogágybetegségek (pl. fogkövesség, fogínygyulladás) kockázatát.

A kimért, adagos etetés segítségével előzhetjük meg legkönnyebben, hogy kedvencünk túlsúlyos legyen. A gyorsan növő, fiatal kutyákat a kimért mennyiséggel kell etetnünk, életkoruktól és aktivitásuktól függően napi 2-4 alkalommal, ha lehet, mindig hasonló időben. Ügyeljünk arra, hogy a különféle jutalomfalatok csak a napi ételmennyiség kis részét alkossák.

Ha körülnézünk, láthatjuk, hogy manapság nagyjából a kutyák negyede-harmada elhízott valamilyen mértékben. A túlsúly azonban nemcsak a felesleges zsírszövet raktározását jelenti, hanem fontos anyagcsere és hormonális változásokat is beindít az állatok szervezetében, sőt, sokféle szövődményhez (pl. magas vérnyomás, szívbetegség, az immunrendszer csökkent működése, ízületi gyulladás, cukorbetegség) vezethet, ezért már junior korban is rendszeresen figyelnünk és mérnünk kell kedvencünk testtömegét, hogy minél hamarabb léphessünk, ha szükséges.

A megfelelő etetésnek a különféle fogágybetegségek megelőzésében is szerepe lehet. A fogak felszínén már evés után néhány órával megjelenhet a foglepedék, így már érthető, hogy erre sokkal nagyobb az esély annál a kutyusnál, aki előtt egész nap ott az étel, és akkor ehet belőle, amikor ő csak szeretne.

A foglepedék és fogkő elleni küzdelemben fontos szerepe van annak is, hogy a kutyák rágással tisztíthassák meg fogaik felszínét. Ezért, ha egészségi állapotuk lehetővé teszi, erről is gondoskodnunk kell, ezért nem ajánlott kizárólag konzervvel vagy nedves táppal etetnünk kedvencünket, és a különféle fogápolásra szolgáló rágójátékkal, szárított jutalomfalattal is sokat tehetünk kutyáink szájüregének és fogainak egészségéért.

Az etetés és nevelés kapcsolata

Mindenki számára jól ismert tény, hogy a kutyák jól motiválhatók a gyomrukon keresztül. A helyesen végrehajtott feladatok után kapott jutalomfalatok nagyon meggyorsíthatják a tanulást, a játék mellett igazi pozitív megerősítést jelentenek. A nehezebben nevelhető kölykök egyes esetekben akár az egész napi eledelüket kaphatják kézből, mintegy jutalomként helyes viselkedésükért, ez a módszer jelentősen megrövidítheti a makacsabb kiskutyák nevelése során jelentkező hullámvölgyeket is, és gyorsíthatja a kötődés kialakulását.

A másik alapszabály, hogy ha bármikor is jó minőségű és megfelelő mennyiségű eledel állt egy egészséges kutya rendelkezésére, akkor ő még sohasem halt éhen! Épp ezért, ne dőljünk be nekik, ha kedvenceink válogatni kezdenek, ne hagyjuk, hogy átvegyék az irányítást!

Az evés és az evés körüli rituálék nagyon fontosak kedvenceinknek, és arra is nagyon alkalmasak, hogy a határaikat próbálgassák, megpróbálják átírni az általunk felállított szabályokat vagy kicsit átvenni az irányítást. Így az evés körüli problémák gyakran jelentkeznek junior vagy fiatal felnőtt kutyáknál, hiszen ez az az időszak, amikor leginkább szeretik próbára tenni a rájuk vonatkozó szabályokat és a mi türelmünket egyaránt. Mindezekről bővebben írtunk korábban (Segítség, válogatós a kutyám és Segítség, válogatós a kutyám – az állatorvos szemével) blogbejegyzéseinkben.

Ilyenkor tartsunk ki a már megszokott etetési rutin és napirend mellett, azaz ha lehet, azonos időben, azonos vezényszavak mellett (pl. „Tessék, tiéd!”) adjunk enni kutyánknak. Hagyjuk előtte az ételt nagyjából 10 percig, akkor is, ha hozzá sem nyúl, majd vegyük el előle, és a következő etetési időben kapja megint meg. Ne etessük kézből, ne könyörögjünk neki, és ne adjunk jutalomfalatokat két etetés között sem. Érdemes a száraztápot csak úgy magában adni, mert úgy a tálban is hosszan eltartható.

Szóval, ahogy ránk, úgy junior korú kutyáinkra is éppen úgy igaz, hogy „Az vagy, amit megeszel!”, hiszen láthatjuk, hogy a megfelelő, minőségi táplálék életük minden területére nagy hatással lehet.