Barion Pixel
16.000 ft felett ingyenes szállítás
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

KARÁCSONYI FINOMSÁGAINK, AMIK KUTYÁINKNÁL AKÁR HALÁLOS MÉRGEZÉST IS OKOZHATNAK

- 2021. 12. 15. 19:24:09
KARÁCSONYI FINOMSÁGAINK, AMIK KUTYÁINKNÁL AKÁR HALÁLOS MÉRGEZÉST IS OKOZHATNAK

Közeledik a karácsony, a vendégvárás öröme miatt otthonainkban egyre több a kényeztető falat: akár alapanyagként, akár elkészült finomságként. A nagy sürgés-forgás közepette megesik, hogy velünk élő kedvenceinkre kevésbé tudunk figyelni, pedig nekik a mi ételeink nagy csábítást jelenthetnek. És akár halálos veszélyt.

A mérgezést pedig úgy a legegyszerűbb elkerülni, hogy megakadályozzuk, hogy kutyáink ezekből egyenek.

Nézzük át együtt, hogy mire figyeljünk az alábbi ételekkel kapcsolatban!

 

Baromfi csöves csontok (comb, szárny), halszálkák

Mindannyian tudjuk, hogy amellett, hogy a kölykök mindent megrágcsálva ismerkednek az őket körülvevő világgal, a felnőtt kedvencek is imádnak rágni. Ám a baromfi csöves csontok és halszálkák veszélyesek lehetnek, és súlyos sérüléseket okozhatnak, vagy akár kedvencünk elvesztéséhez is vezethetnek. Ezért ezeket soha ne adjuk nekik!

Nagyon gyakran a csontok darabjai megakadhatnak az állkapocs ágai (általában a felső állkapocsnál) között. Ebben az ijesztő helyzetben kutyánk mancsaival kétségbeesve próbál megszabadulni a beékelődött csonttól, karmaival felsértve bőrét. Ez fájdalmas sérülésekhez vezethet, a csontot pedig legtöbbször csak altatásban lehet eltávolítani.

A kifejezetten könnyen szilánkosra törő (főleg a főtt és sült) baromfi csöves csontok borotvaéles szélei rágás közben könnyedén megsérthetik a fogínyt, a nyelvet vagy a lágyszájpadlást, a torkot vagy a nyelőcsövet, sőt, akár át is szúrhatják azt. A halszálkák pedig tűhegyes végük miatt nemcsak átszúrhatják a szöveteket, hanem gyorsan be is ékelődhetnek. A csontszilánkok a légcsőbe kerülve akár fulladást is okozhatnak.

A nyelőcső lefutásában három anatómiai szűkület található, ahol a csontdarabok még könnyebben elakadhatnak. A megakadt csontok miatt kialakuló kóros folyamatok pedig hosszabb-rövidebb idő alatt a nyelőcső átlyukadásához vezethetnek. A nyelőcsőből a nyakba vagy mellüregbe kerülő tartalom súlyos, akár életveszélyes gyulladást okozhat. 

Ha a nyelőcsövön át is jutnak, a túl nagy csonttöredékek elakadhatnak a gyomorban, így eltávolításukhoz endoszkópos vagy műtéti beavatkozásra lehet szükség. Az éles csontdarabok és halszálkák itt is sérülést okozhatnak, akár a gyomor fala is átlyukadhat. Ha a gyomortartalom a hasüregbe kerül, akkor hashártyagyulladás alakulhat ki, egy olyan súlyos fertőzés, ami akár az állatorvosi kezelés ellenére is végzetes lehet kedvencünknél. A szálkák és csontok a bélrendszer későbbi szakaszaiban is okozhatnak elzáródást, vagy megsérthetik, átszúrhatják a bél falát, ami szintén hashártyagyulladáshoz vezethet.

Csokoládé

A csokoládéban lévő teobromin és koffein már nagyon kis adagban is mérgezést (toxikózis) okozhatnak kutyáinknál. A toxikózis tünetei a következők lehetnek: szapora szívverés, alacsony vérnyomás, szívritmus zavarok, izgatottság, görcsroham, gyengeség, kóma és halál. Egy 7 kg testtömegű kutya nagyjából 450 g tej- vagy 110 g étcsokoládé elfogyasztása után meghalhat, akár 12-36 órán belül. Ellenszer nincs, csak tüneti kezelés.

Nyírfacukor (xilit, xilitol)

A nyírfacukrot sokan használják cukor helyett, mert a cukorhoz képest nagyon alacsony a glikémiás indexe, a szénhidráttartalma is kisebb, és szinte alig vált ki inzulinválaszt. De amíg nálunk legfeljebb hasmenéses tüneteket okozhat mellékhatásként, kutyáknál fogyasztása könnyen végzetes lehet.

Kedvenceinkben a xilit megevése után 30-60 perccel az inzulinszint az nagyon megemelkedik, a vércukorszint ezért lezuhan (hipoglikémia). A súlyos, akut májkárosodás tanulmányok szerint 9-72 órán belül alakulhat ki, pontos oka egyelőre nem ismert. A tünetek a következők lehetnek: hányás, hasmenés, levertség, kóválygó járás, izomremegés, görcsök, kóma. Később a májbetegségre utaló tünetek jelennek meg: hányás, hasmenés, sárgaság, véralvadási zavarok (véres hányás, fekete bélsár, bevérzések a bőrön).

A hipoglikémia kialakulásához egy 10 kg testsúlyú kutyának csak 1,5 g (kb. fél kávéskanálnyi) xilitet kell megennie. A májkárosodás kialakulásához a tanulmányok 1,4-20 g/testtömeg kg nyírfacukor szükséges, a különböző adatok az állatok nagyban eltérő egyedi reakcióiból adódnak. A xilit nagyon hamar (30-60 percen belül) felszívódik, így az állatokat minél hamarabb állatorvoshoz kell vinni, mert a gyógyszeres hánytatásnak csak ebben az időintervallumban van értelme. Ellenszer itt sincs, csak tüneti terápia, egy felmérés szerint azonban még orvosi kezelés mellett is a kutyák 63%-át elveszítik.

Fokhagyma, hagyma, póréhagyma és snidling

Konyhánk fontos alapanyagai, sokféle jótékony hatással, de vegyületeik felszívódva kutyákban károsíthatják a vörösvértesteket. Kedvenceinkre a fokhagyma a legmérgezőbb. Bár egyes klinikai tünetek, mint például a hányás, már röviddel bármelyik hagymafajta elfogyasztása után jelentkezhetnek kutyáinknál, a tünetek teljes megjelenése akár több napig is eltarthat. A legtöbb esetben gyomor-bélhurut jelentkezik vagy gyomor-bélrendszeri gyulladás. Szájirritáció, nyáladzás, hányinger, hasi fájdalom, hányás és hasmenés léphet fel.

A hagymafélék károsíthatják a vörösvérsejt membránokat. Ez törékennyé teszi a vörösvértesteket, és szétesésükhöz vezet. A vörösvérsejtek az oxigén szállításához szükségesek a szervezetben. Amikor ezek a sejtek elpusztulnak, a fontos szervek nem jutnak elegendő oxigénhez. Az alacsony vörösvértestszám (vérszegénység) megnövekedett pulzusszámot, emelkedett légzésszámot és nehézlégzést, gyengeséget, elszíneződött vizeletet, vesekárosodást, eszméletvesztést-kómát és akár halált is okozhat. Bizonyos fajtáknál (pl. Akita, Shiba Inu), nagyobb a toxicitás kockázata.

Ezeknek a zöldségeknek és fűszernövényeknek bármilyen formája mérgezést okozhat. A szárított, porított, folyékony, főtt vagy nyers fűszernövények mind mérgezőek kutyáinknak. Szárított és porított formában sokkal koncentráltabbak, azaz így még kevesebb elég, hogy kedvencünknél gondot okozzon. Például 1 teáskanál fokhagymapor 8 gerezd friss fokhagymának felel meg.

Szőlő, mazsola, ribizli

A szőlő, a mazsola és a ribizli veseelégtelenséget okozhat a kutyákban.

Jelenleg nem ismert, hogy ezek a gyümölcsök miért mérgezőek. Az évek során több elmélet is született, hogy a toxicitást mikotoxin (gomba vagy penész által termelt mérgező anyag) vagy szalicilát okozhatja, amely a szőlőben természetesen megtalálható, ami a vesékben csökkentheti a véráramlást. Mivel jelenleg nem ismert, hogy ezek a gyümölcsök miért mérgezőek, minden falat elfogyasztott szőlő, mazsola vagy ribizli potenciális aggodalomra ad okot.

Sajnos egyelőre nem ismert a mérgező dózis, de két alapelvet kell szem előtt tartani: a kutyák nagyobb valószínűséggel kapnak mérgezést, ha nagy mennyiségű gyümölcsöt fogyasztanak, és úgy tűnik, az egyéni érzékenységnek is nagy szerepe van. Egyes kedvencek következmények nélkül tolerálják a gyümölcs kis adagját, míg mások mérgezést kapnak már néhány szem szőlő vagy mazsola elfogyasztása után. Jelenleg nem lehet megjósolni, hogy mely kutyák lehetnek érzékenyebbek.

A szőlő- vagy mazsolamérgezés leggyakoribb korai tünete a hányás, ami általában a gyümölcs elfogyasztása után 24 órán belül észlelhető. A következő 12-24 órában étvágytalanság, levertség, esetleg hasmenés is jelentkezhet.

Súlyosabb tünetek gyakran már csak akkor láthatók, hogy az akut vesekárosodás kialakult. Az akut veseelégtelenség tünetei közé tartozik a hányinger, az étvágytalanság, a hányás, az ammónia szagú lehelet, a hasmenés, a hasi fájdalom, a fokozott (nagy mennyiségű) vízivás és fokozott vizelés.

A betegség későbbi szakaszában a vesék leállása miatt a vizelet mennyisége csökkenhet. Ezt követően a kutya vérnyomása gyakran drámaian megemelkedhet. A kutya kómába eshet olyan anyagok felhalmozódása miatt, amelyeket a vesék általában a vizelettel választanak ki a szervezetből. Miután a vesék leálltak és a vizelet mennyisége lecsökkent, a betegség kimenetele (prognózis) rossz.

Makadámdió

A lenyelést követő 12 órán belül a jellegzetes tünetek a következők lehetnek: gyengeség, depresszió, hányás, koordinálatlan izommozgás (ataxia), remegés, magasabb testhőmérséklet (hipertermia) alakul ki. A remegés másodlagos lehet az izomgyengeség miatt. A diót sokszor hányásban vagy bélsárban is lehet azonosítani. A klinikai tünetek általában 12-48 órán belül megszűnnek, de a dió magas olajtartalma miatt egyes esetekben hasnyálmirigy-gyulladás kialakulását is megfigyelték.